Uciążliwy lokator we wspólnocie mieszkaniowej – jak się go pozbyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kupując nowe mieszkanie, zobowiązujemy się niekiedy na całe życie. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy obok nas bądź nad nami wprowadzi się hałaśliwe towarzystwo. Uciążliwy lokator we wspólnocie mieszkaniowej to dość duży problem. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy poniżej.

Uciążliwy lokator we wspólnocie mieszkaniowej

Trzydziestoletni bądź nawet dłuższy kredyt powoduje, że w zakupionym mieszkaniu przebywać będziemy przez prawie połowę życia. Nawet jeśli kupimy je za gotówkę, uciążliwy lokator we wspólnocie mieszkaniowej może sprawić, że codzienne przebywanie we własnym domu będzie nie do zniesienia. Sytuacja ta dotyczy nie tylko rynku pierwotnego, gdzie nabywca nie wie, z kim będzie miał do czynienia w przyszłości. Wiedzieć tego nie może, bo często podczas podejmowania decyzji kupna i podpisywaniu umowy z deweloperem, jego przyszłe mieszkanie jeszcze nawet nie istnieje. Kupując na rynku wtórnym, właściciel, który mieszkanie chce sprzedać również nie „pochwali się” przecież hałaśliwym sąsiedztwem.

Jak sobie poradzić z problemem?

Rozwiązań jest kilka:

  • W przypadku rażącego łamania podstawowych zasad wspólnotowego współżycia bądź zalegania z opłatami (np. czynsz) wspólnota może domagać się zlicytowania mieszkania hałaśliwego sąsiada za pomocą wyroku sądu. Wszystko to odbywa się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Jest to wyjście ostateczne. Jeżeli chcemy z niego skorzystać, warto zasięgnąć porady prawnika. Ważne jest, by wszelkie kroki prawne zostały spełnione i nasz wniosek został rozpatrzony poprawnie. Jednym z wymogów jest urządzenie głosowania wśród pozostałych właścicieli lokali.
  • W sytuacji, kiedy z mieszkania słychać ciągłą, głośną muzykę, można o tych zajściach zawiadomić odpowiednie służby. Zgodnie z przepisami prawa polskiego, od godziny 22:00 obowiązuje cisza nocna. Nieprzestrzeganie jej grozi mandatem.
  • Gdy z mieszkania dobiegają dźwięki nieustających kłótni, remontu czy odgłosy wydawane przez zwierzęta – o całej sytuacji należy zawiadomić odpowiednie służby. Wysokość i konieczność opłacenia mandatu może uświadomi uciążliwemu sąsiadowi, że jego postępowanie jest naganne i nie na miejscu.
  • Sprawa o odszkodowanie. Kiedy w wyniku działań sąsiada bądź jego zwierząt, stała się nam krzywda (np. zostaliśmy ugryzieni przez jego psa), przysługuje nam odszkodowanie za poniesioną krzywdę.

Sposobów na utrudnienie życia innym jest wiele. Może to być głośne słuchanie muzyki, ciągłe imprezy, kłótnie czy remonty przeprowadzane w godzinach wieczornych. Jedno jest pewne uciążliwy lokator we wspólnocie mieszkaniowej to problem, który ciężko rozwiązać.