Studio tatuażu we własnym domu
W obecnych czasach mało kto może sobie wyobrazić życie w swoim domu bez elektryczności. Prąd elektryczny jest jednym z najbardziej bezpiecznych i użytecznych nośników energii, dzięki któremu możemy korzystać z wielu przydatnych, a nawet niezbędnych urządzeń w naszym domu. Warto jednak zapoznać się z podstawami działania instalacji elektrycznej w naszych domach, co pozwoli nam na bezpieczne i komfortowe użytkowanie wszelkich urządzeń elektrycznych, które ułatwiają i poprawiają nasze codzienne życie.
W celu bezpiecznego korzystania z naszej domowej instalacji elektrycznej, musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka kwestii, które w przyszłości zminimalizują ryzyko awarii instalacji i niebezpiecznych wypadków dla nas i naszej rodziny. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest jakość wykonanej instalacji. Instalacja powinna zostać poprowadzona z wykorzystaniem przewodów miedzianych. W celu ułatwienia komfortu korzystania z instalacji, w każdym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania powinny być zamontowana gniazdka elektryczne w ilości umożliwiającej stały dostęp do energii elektrycznej. Powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka. To tam zachodzi największe ryzyko porażenia prądem ze względu na stały kontakt z wodą. Dlatego też w tych pomieszczeniach powinniśmy wykonać odpowiednią zabudowę gniazdek elektrycznych.
Instalacje elektryczne składają się z 3 głównych elementów. Pierwszy to przewody, których celem jest przewodzenie prądu do gniazd. Powszechnie używane są przewody miedziane, które są stosunkowo bezpieczne i efektywne. W przeszłości często wykorzystywane były przewody aluminiowe, jednak ten materiał charakteryzuje się słabym przewodzeniem prądu. Drugim elementem są łączniki, których zastosowanie opiera się na włączaniu i wyłączaniu odbiorników energii. Każdy z łączników zawiera w sobie mechanizm, który pozwala na połączenie lub przerwanie obwodu w zależności od tego, czy chcemy wyłączyć lub włączyć światło. Ostatnim ważnym elementem są gniazda, które umożliwiają nam zasilanie energią elektryczną wszystkich urządzeń. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż mała liczba gniazdek elektrycznych może powodować przeciążenie instalacji elektrycznej. Dlatego istotne jest, żeby w każdym pomieszczeniu znajdowały się co najmniej 2 gniazdka elektryczne.
Przegląd całej instalacji powinien być dokonywany średnio co 5 lat w momencie, kiedy nie widzimy żadnych symptomów eksploatacji lub natychmiast w momencie, kiedy zauważamy pewne nieprawidłowości w działaniu naszej instalacji elektrycznej. W celu sprawnej kontroli naszej instalacji elektrycznej warto zlecić to zadanie profesjonaliście, który może zidentyfikować źródło awarii lub rozpoznać ewentualne ryzyka związane z bieżącym użytkowaniem instalacji. Ważne jest jednak, by w przypadku jakichkolwiek problemów nie zwlekać z wezwaniem fachowca – zwlekanie może mieć niebezpieczne skutki dla naszego zdrowia i życia.
Aby móc dokonywać sprawdzenia instalacji elektrycznej należy mieć uprawnienia elektryczne. Przeczytaj jak zdobyć uprawnienia elektryczne G1 G2 G3.