Studio tatuażu we własnym domu

Niniejszy artykuł pod tytułem Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Tatuaże stały się bardzo popularne i coraz więcej artystów w tej dziedzinie chce posiadać swoje studio tatuażu. Nie każdy ma możliwość zakupu bądź wynajmu osobnego lokalu, więc czy można otworzyć studio we własnym domu? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule. Sprawdź, do jakich wymagań musisz się ustosunkować.

Studio tatuażu a wymagania prawne

Każdy salon tatuażu, odnowy biologicznej, fryzjer czy zakład kosmetologiczny musi dostosować się do wymagań sanitarnych ustalonych w 2004 roku. Tyczy się to działalności gospodarczych w lokalach oraz miejscach w domach, które muszą być odpowiednio przystosowane. Co ciekawe w 2019 roku pojawił się projekt Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych, choć do tej pory jeszcze on nie obowiązuje w polskim prawie. Jednak napewno zostanie on przegłosowany i w końcu będzie trzeba się do niego dostosować. Warto, więc już wiedzieć co się w nim znajduje.

Jak urządzić studio tatuażu w domu?

Jeśli chcesz otworzyć salon w swoim domu musi być on wyodrębnioną częścią budynku czyli posiadać drugie wejście, które jest niezależne od wejścia, z którego korzysta się na codzień. Pamiętać należy, że studio tatuażu nie może prowadzić przez pomieszczenia, w których usługa nie jest świadczona. W takim salonie należy też wydzielić:

  1. Poczekalnie dla klientów,
  2. Pomieszczenie sanitarnohigieniczne dla osób korzystających z usługi (łazienkę z umywalką wraz z kafelkami),
  3. Miejsce do przechowywania sprzętu (zamykana szafka),
  4. Miejsce do przechowywania akcesoria i preparatów kosmetycznych,
  5. Miejsce na pojemniki do gromadzenia odpadów.

Więcej wymagań jest w przypadku salonu, który będzie zatrudniał innych pracowników.

Strefa sterylizacji

Nowość, która przewidywana jest w Rozporządzeniu to wyznaczenie specjalnej strefy do sterylizacji urządzeń wielkokrotnego użytku. Każdy salon tatuażu będzie musiał taki miejsce posiadać! Ustawodawca zdecydował się na takie rozwiązanie ze względu na wzrost osób, które chorują na wirusowe zapalenie wątroby typu C, B oraz HIV. W taki sposób zostanie zmniejszone ryzyko zakażenia wymienionymi chorobami. Stanowiska do sterylizacji będzie musiało znajdować się w odległość 1,5 m od miejsca tatuowania, poza drogami komunikacji wewnątrz pomieszczenia. Powierzchnia na sterylizacji nie może być mniejsza niż 4m2, a znajdować się tam muszą: blat roboczy, sprzęt i środki do mycia oraz dezynfekcji niezbędne do wykonania dekontaminacji materiału skażonego obejmujące sterylizacje, dezynfekcje oraz mycie.