Studio tatuażu we własnym domu
Tatuaże stały się bardzo popularne i coraz więcej artystów w tej dziedzinie chce posiadać swoje studio tatuażu. Nie każdy ma możliwość zakupu bądź wynajmu osobnego lokalu, więc czy można otworzyć studio we własnym domu? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule. Sprawdź, do jakich wymagań musisz się ustosunkować.
Każdy salon tatuażu, odnowy biologicznej, fryzjer czy zakład kosmetologiczny musi dostosować się do wymagań sanitarnych ustalonych w 2004 roku. Tyczy się to działalności gospodarczych w lokalach oraz miejscach w domach, które muszą być odpowiednio przystosowane. Co ciekawe w 2019 roku pojawił się projekt Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych, choć do tej pory jeszcze on nie obowiązuje w polskim prawie. Jednak napewno zostanie on przegłosowany i w końcu będzie trzeba się do niego dostosować. Warto, więc już wiedzieć co się w nim znajduje.
Jeśli chcesz otworzyć salon w swoim domu musi być on wyodrębnioną częścią budynku czyli posiadać drugie wejście, które jest niezależne od wejścia, z którego korzysta się na codzień. Pamiętać należy, że studio tatuażu nie może prowadzić przez pomieszczenia, w których usługa nie jest świadczona. W takim salonie należy też wydzielić:
Więcej wymagań jest w przypadku salonu, który będzie zatrudniał innych pracowników.
Nowość, która przewidywana jest w Rozporządzeniu to wyznaczenie specjalnej strefy do sterylizacji urządzeń wielkokrotnego użytku. Każdy salon tatuażu będzie musiał taki miejsce posiadać! Ustawodawca zdecydował się na takie rozwiązanie ze względu na wzrost osób, które chorują na wirusowe zapalenie wątroby typu C, B oraz HIV. W taki sposób zostanie zmniejszone ryzyko zakażenia wymienionymi chorobami. Stanowiska do sterylizacji będzie musiało znajdować się w odległość 1,5 m od miejsca tatuowania, poza drogami komunikacji wewnątrz pomieszczenia. Powierzchnia na sterylizacji nie może być mniejsza niż 4m2, a znajdować się tam muszą: blat roboczy, sprzęt i środki do mycia oraz dezynfekcji niezbędne do wykonania dekontaminacji materiału skażonego obejmujące sterylizacje, dezynfekcje oraz mycie.