Studio tatuażu we własnym domu
Polskie prawo budowlane dość jasno określa wymagania stawiane w kwestii kreowania przestrzeni, która definiuje wejście do budynku lub domu. Wejścia z zewnątrz do budynków mieszkalnych należy chronić przed nadmiernym dopływem zimnego powietrza – najlepiej przez zastosowanie przedsionka lub kurtyny powietrznej, względnie innych rozwiązań.
Dziś skupimy się na funkcjach i możliwościach skromnego, ciasnego pokoiku, który obecny jest w każdym domu, popularnie zwanego wiatrołapem.
Po co nam wiatrołap? Odpowiedź jest prosta – by łapać wiatr lub inaczej mówiąc likwidować przeciągi i nagły napływ zimnego powietrza do wnętrza domu. Każdy zapewne doświadczył tego choć raz – problem jest uciążliwy zwłaszcza zimą – gdy wejściu gości do domu towarzyszy nieprzyjemny podmuch powietrza bądź przeciąg.
By tego uniknąć, potrzebna nam sień, zwana także przedsionkiem lub wiatrołapem. To właśnie w niej zimowe powietrze zostanie ogrzane nim trafi do domu. Oprócz funkcji związanej z poskromieniem podmuchów wiatru, sień to zazwyczaj także miejsce, mające cechy garderoby, składziku na klucze lub akcesoria takie jak łyżki do butów, wieszaki, stojaki na parasole. Mało przestrzeni, dużo funkcjonalności i sporo chaosu.
I tak i nie. Tak, bo wymaga tego prawo – nie, bo w obecnych czasach, przy znaczącym rozwoju technologii budowlanej oferującej szczelne drzwi, okna i futryny, rzadko kiedy grozi nam sytuacja, w której po naszym domu będzie swobodnie hulał sobie wiatr.
Skoro już jednak budując dom nie chcemy obchodzić prawa i zamierzamy stworzyć przedsionek, zróbmy to tak, aby faktycznie była to funkcjonalna przestrzeń mogąca z powodzeniem pełnić funkcję pomieszczenia, w którym choćby częściowo będziemy przechowywać swoją garderobę jak i będziemy w stanie przejrzeć się w lustrze, poprawić makijaż, założyć buty, czy odłożyć parasol do wyschnięcia.
Nie zapominajmy też o małym drobiazgu – czy nam się to podoba, czy nie, wiatrołap jest pierwszą wizytówką naszego domu.
Miejscem, które jako pierwsze oddaje charakter jego domowników – ich gustu, zamiłowania do porządku, wrażliwości na detale. Choćby tylko dlatego, warto pomyśleć nad zaaranżowaniem tej przestrzeni w funkcjonalny i estetyczny sposób