Robaki w domu – jak się ich pozbyć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Robaki w domu nie należą do najprzyjemniejszych sytuacji, z jakim spotkać się możesz w swoim najbliższym otoczeniu. Mrówki, karaluchy, mole – to tylko niektóre z nich. Dom przecież powinien być przestrzenią, gdzie każdy czuje się dobrze. Jak radzić sobie z tymi nieproszonymi gośćmi – podpowiadamy poniżej!

Owady – problem powszechny i znany od lat

Przypuszczać można, że owady towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Krok w krok podążają za człowiekiem w poszukiwaniu schronienia i łatwego źródła pożywienia. Czasami wystarczy niedomknięte okno, okruszki z obiadu, pozostałości z deseru czy obierki z owoców i warzyw i gotowe! W naszym salonie czy kuchni mamy towarzystwo.

Przeterminowana mąka czy zapomniana z tyłu na półce bułka tarta – jest idealnym wręcz środowiskiem do rozwoju i namnażania się moli spożywczych. Ta nazwa powinna być znana każdemu. Szczególnie ze względu na inną powszechną odmianę moli – tych lubiących tkaniny, szczególnie naturalne (futra, len).

Robaki w domu – jak sobie z nim radzić?

Sposobów na owady jest wiele. Niektóre są dla nich bardziej, niektóre mniej przyjazne. Najważniejsze są jednak działania prewencyjne. Jeśli chcemy uniknąć w domu:

  • mrówek – unikajmy zostawiania resztek jedzenia na blacie w kuchni czy stolikach; domykajmy opakowania; po obiedzie sprzątajmy okruszki, następnie wyrzucajmy do kosza na śmieci.
  • moli spożywczych – wyrzucajmy artykuły po terminie ważności;
  • moli w szafie – regularnie sprawdzajmy, czy w szafie nic się nie dzieje; pomoże też zawieszenie w niej woreczka z lawendą – zapach ten jest dla tych owadów odstraszający.

Jeśli już nieproszeni goście pojawią się w naszym domu, należy koniecznie:

  1. Posprzątać i przewietrzyć mieszkanie;
  2. Następnie zlokalizować ewentualne gniazda / drogi, po których poruszają się owady.
  3. Posypać środki chemiczne lub biologiczne (trutki, spraye, lepy) bądź ekologiczne (np. aromatyczne zioła), których zapachu dany gatunek nie może znieść.
  4. Zamontować moskitiery w oknach oraz specjalne otwierane na balkon – ograniczymy tym samym możliwość wejścia do naszego domu much, komarów, os itp.
  5. Kolejnym krokiem może być zakup urządzenia odstraszającego owady poprzez emisję ultradźwięków (działa na m.in. mrówki, muchy).
  6. Jeśli nic nie pomoże, na końcu można skorzystać z pomocy specjalistów.

Zalegające odpady kuchenne stwarzają idealne wręcz środowisko do rozwoju wszelakich owadów i robaków. Procesy rozkładu wysyłają sygnał np. do mrówek, które poszukują jedzenia. Małe muszki zaś gustują w słodkich owocach. Warto więc pamiętać o regularnej wymianie worków na śmieci i dbałość o czystość przez każdego członka rodziny.