Podłoga w jodełkę – do jakich wnętrz będzie pasować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Podłoga w jodełkę od zawsze kojarzy się z ponadczasowością i elegancją. To klasyczne rozwiązanie fascynuje pięknem i przyciąga wzrok. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, do jakich wnętrz będzie pasowało to rozwiązanie – z pomocą przyjdzie nasz artykuł.

Drewniane podłogi od wieków cieszą się popularnością. Ma to związek z trwałością drewna i jego odpornością na zniszczenia.

Podłoga w jodełkę – do jakich wnętrz będzie pasować?

Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i starodawnym sposobie budownictwa. Przede wszystkim możemy zdecydować się na ten wzór, w miejscach:

  • wysokich wnętrzach z dużymi, jasnymi oknami,
  • dużych, długich przestrzeniach,
  • korytarzach,
  • historycznych, starodawnych kamienicach,
  • w mieszkaniach w stylu retro, rustykalnym.

Ważne, że podłoga ułożona w ten sposób pasować będzie również do nowocześnie zaaranżowanych wnętrz. Nie polecamy jednakże stosowania tego wyjścia w:

  • miejscach bardzo nowoczesnych (np. aranżacji typu loft czy soft loft);
  • ciasnych, niskich pomieszczeniach,
  • sytuacji, kiedy w przestrzeni jest już dużo elementów kontrastujących.

Skorzystanie z tego wzoru w takich wypadkach może sprawiać wrażenie niedopasowania i bałaganu. A przecież nie po to decydujemy się na to rozwiązanie, by zaraz je zakryć, np. dywanem.

Wersja klasyczna czy węgierska – oto jest pytanie?

Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz podjąć decyzję, czy wybierzesz klasyczne, czy węgierskie ułożenie. Ułożenie węgierskie (inaczej zwane jako francuskie) polega na ułożeniu deseczek do siebie pod kątem ostrym (są one przycięte na końcach o około 45′). Jest to wyjście bardziej spektakularne, ale też długotrwałe, czasochłonne i wymaga o wiele większych nakładów pieniężnych. Dlatego też w Polsce jest to mniej popularna wersja układu desek.

Pasy, które ułożone są wzdłuż pomieszczenia pod kątem 45′ to wersja klasyczna. Można ją podzielić na podwójną lub pojedynczą. Ta ostatnia jest zdecydowanie bardziej pracochłonna i jej ułożenie trwa o wiele dłużej niż jej podwójnego odpowiednika. Jest natomiast też bardziej elegancka, delikatna i wyrafinowana.

Jeśli chciałbyś w Twoim domu położyć podłogę w ten sposób, pamiętaj, że nie jest to proste zadanie. Wiązać się będzie z dość poważnym remontem i koniecznością przyklejania elementów w odpowiednich miejscach. Najlepiej więc będzie poprosić o pomoc specjalistów. Wykonają je oni na pewno poprawnie. Zanim się zdecydujesz, zastanów się także, jakie deseczki wybrać – ich długość, szerokość czy kolor też ma znaczenie. Najpewniejszym wyborem będzie drewno dębowe.