Jak dbać o podłogę drewnianą? 5 porad

Niniejszy artykuł pod tytułem Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Drewniane panele na podłodze w kuchni, sypialni czy w salonie nadają wnętrzu swoisty urok. Jest to gwarancja ponadczasowości połączonej z elegancją i ciepłem. Jak dbać o podłogę drewnianą – podpowiadamy na naszym blogu.

Jak dbać o podłogę drewnianą – porady

Aby wydłużyć okres życia Twoich drewnianych paneli, musisz o nie dokładnie dbać. Poniżej przedstawiamy 5 porad, które podpowiedzą Ci jak dbać o podłogę drewnianą.

1. Nie zapominaj o konserwacji.

Producenci podłóg tego typu zalecają specjalne kosmetyki, oleje i lakier (koniecznie muszą być one pozbawione tłuszczu). Konserwują one podłogę, zapewniają dodatkową warstwę ochronną oraz nadają dodatkowego połysku. Za ich pomocą możemy przywrócić nawierzchni dawny blask, pozbyć się niewielkich nierówności oraz zakryć ubytki czy zarysowania. Po użyciu preparatów do pielęgnacji należy odczekać około 2 godzin.

2. Używaj odpowiednich środków do pielęgnacji drewna.

Stosować należy także specjalne płyny oraz mopy do czyszczenia podłóg drewnianych. Podłogi nie należy myć „na mokro”, mop powinien być tylko lekko wilgotny – pod nadmiarem wody drewno może po prostu spęcznieć. Raz do roku rekomendowana jest konserwacja – olejowanie. Szczególnie jeśli podłoga położona została niedawno – po roku użytkowania konieczne jest jej odnowienie olejem konserwującym.

3. Codzienna pielęgnacja kluczem do sukcesu.

Jeśli chcesz długo cieszyć się zadbaną podłogą, regularnie sprzątaj. Codzienne odkurzanie niech stanie się nawykiem, ziarenka piasku porysują delikatną powierzchnię. Przy zamiataniu najlepiej używaj miotły o miękkim włosiu. Przede wszystkim reaguj natychmiast po tym jak coś zauważysz. Mokre plamy mogą zostawić trwałe odbarwienia.

4. Działania prewencyjne też są ważne.

Po prostu unikaj mechanicznych zniszczeń i zarysowań. Po podłodze tego typu nie warto chodzić w butach na obcasach. Koniecznie pod nóżki mebli przykleić należy ochronny filc. Nigdy nie należy także ciągnąć po niej mebli: przesuwając je trzeba je lekko unieść.

5. Uważaj na dzieci i zwierzęta.

W miejscu, gdzie zwykle bawią się dzieci, podłogę można dodatkowo zabezpieczyć np. dywanem, czy specjalną foliową nakładką. Uważaj także na resztki jedzenia czy płynów, które mogą na niej pozostać. Jeśli posiadasz zwierzę w domu, uważaj na jego pazury. Dotyczy to szczególnie kotów.

Odpowiedź na pytanie, jak dbać o podłogę drewnianą nie jest trudna. Wystarczy zakupić odpowiednie środki pielęgnacji oraz po prostu uważać. Systematyczne czyszczenie spowoduje, że podłoga będzie sprawiała wrażenie nowości przez długi czas.