Instalacja elektryczna – wszystko co musisz wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Instalacja elektryczna jest jednym z najważniejszych elementów mieszkań i domów. Jej odpowiednie wykonanie zapewni nie tylko możliwość z korzystania z energii elektrycznej, ale również da gwarancję bezpieczeństwa nieruchomości i osób z niej korzystających. Instalacja elektryczna to zespół współpracujących ze sobą elementów elektrycznych o skoordynowanych parametrach technicznych, przeznaczonych do doprowadzenia energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników.

Kto może wykonać instalację elektryczną?

Według prawa budowlanego, do wykonania prac elektrycznych upoważniony jest wyłącznie elektryk z ważnymi uprawnieniami SEP do 1 kV. Skorzystanie z sług fachowca da pewność wykonania zgodnie z obowiązującymi normami. Warto również skorzystać z usługi wykonania projektu instalacji. Pozwoli to określić odpowiednią liczbę obwodów oświetleniowych i zasilających oraz ilości i typów gniazd i wyłączników. Uwzględnić przy tym należy również rodzaj urządzeń, które będą wykorzystywane na co dzień, aby dobrać odpowiedni typ okablowania (np. należy określić średnicę przekroju przewodów na podstawie obliczonych obciążeń)

Jak rozprowadzić instalację?

Podczas układania nowej instalacji należy zawsze wykorzysta przewody trójżyłowe składające się z żyły fazowej – L w izolacji czarnej lub brązowej, neutralnej – N (kolor niebieski) oraz żyły ochronnej – PE (kolor zielono-żółty), połączonej z tak zwaną szyną wyrównawczą. Do właśnie żyły ochronnej powinny być dołączone obudowy urządzeń i styki ochronne w gniazdach wtyczkowych. Do domowych instalacji wykorzystuje się obecnie przewody miedziane o średnicy przekroju 1,5 i 2,5 m. Przekrój przewodu powinien być dostosowany do przewidywanego obciążenia. Za gruby przewód zwiększa koszty, za mały – może być przyczyną przegrzania się żyły i uszkodzenia izolacji, co grozi zwarciem i pożarem. Odchodzi się od wykonywania instalacji z przewodów aluminiowych, ponieważ są one gorszym przewodnikiem prądu, szybko kruszeją i ulegają utlenieniu.

Ważnym elementem instalacji jest rozdzielnica. Jej prawidłowe wykonanie zagwarantuje ochronę między innymi przed przepięciami i porażeniem. Jej ważnymi elementami są: wyłącznik główny, ochronniki przepięć, wyłączniki różnicowo-prądowe i zabezpieczenia nadprądowe. Wszystkie powinny mieć odpowiednio określony amperaż.

O jakich elementach instalacji elektrycznej warto wiedzieć?

Gniazdo elektryczne daje nam możliwość zasilenia urządzenia w energie elektryczną. Prawo nakazuje, aby w każdym nowo zakładanym gniazdku, znajdował się styk ochronny. W Polsce rozwiązaniem tym jest bolec wystający z tego osprzętu. Niewielka liczba gniazd może doprowadzić do przeciążenia instalacji. Należy dobrać ich ilość do liczby urządzeń, które będą znajdować się w danym pomieszczeniu. Włączniki dostępne są w różnych wersjach – hebelkowe, przyciskowe, klawiszowe, kołyskowe, jedno- i wieloobwodowe, schodowe, krzyżowe, dotykowe, podświetlane, uruchamiane kluczykiem czy nawet pilotem o róznyych wzorach i kolorach. To jaki zostanie wykorzystany, zależy od naszych potrzeb i preferencji.

Warto pamiętać o przeglądzie instalacji co najmniej co 5 lat, aby mieć zawsze pewność, że działa ona prawidłowo.

Co jeszcze musisz wiedzieć o instalacji elektrycznej w domu? Przede wszystkim nie zapomnij o uprawnieniach elektrycznych, które koniecznie musisz mieć, aby robić to zgodnie z prawem. Zdobędziesz je m.in. na stronie kurs-elektryka.pl.