Domy kanadyjskie – cena, wady i zalety

Niniejszy artykuł pod tytułem Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Przedsionek, hall, sień – wszystko co musisz wiedzieć o wiatrołapie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Drewniany szkielet i energooszczędność, czyli dwa elementy charakteryzujące ten typ budownictwa. Domy kanadyjskie – cena oraz ich wady i największe zalety. Wszystko to znajdziesz w naszym artykule.

Domy kanadyjskie, jak sama nazwa wskazuje, na rodzimy rynek trafiły zza oceanu. Ich najbardziej charakterystycznym elementem jest konstrukcja, czyli drewniany szkielet. Historia tego typu rozwiązania w Polsce nie jest usłana różami. Na początku interesantów kusił ich stosunkowo niski koszt oraz szybkość budowy. Niestety dość szybko nabywcy zaczęli żałować z wyboru tego rozwiązania. Niedoświadczenie oraz wybór drewna o niewystarczającej jakości (poszukanie obniżenia kosztów) spowodowało dużą wadliwość budynków stawianych w ten sposób. Nie należy jednakże tego rozwiązania spisywać na straty.

Domu kanadyjskie mają dużo wad…

Do najważniejszych niedogodności zaliczamy:

  • szybkość ochładzania domu w niskich temperaturach
  • w przypadku wadliwej konstrukcji zauważalne są pęknięcia tynku na ścianach
  • czasami słychać odgłosy drewna – skrzypienie, trzaski
  • źle wybudowana podłoga potrafi uginać się pod ciężarem

…ale także dużo zalet.

Domy kanadyjskie, to nie tylko niska relatywnie cena, ale także

  • szybki czas budowy
  • możliwość szybkiego naprawienia ewentualnych błędów w konstrukcji
  • szybki czas ogrzania w czasie chłodnych dni

Ważne, że wybudować go może inwestor indywidualny.

Jak w przypadku każdej inwestycji, jeśli zabierze się za nią specjalista, zostanie wykonana solidnie. Rzetelny wykonawca nie poskąpi na doborze materiałów budowlanych najwyższej jakości i nie będzie szukał oszczędności. Możemy się więc spodziewać, że dom będzie spełniał najwyższe wymagania, a wszelkie wady konstrukcyjne zostaną tym samym wyeliminowane.

Domy kanadyjskie – cena

Koszt wybudowania tego rodzaju domu jest podawany w m2. W przypadku domu o powierzchni od 1000 m2 ceny zaczynają się od 2 500 zł/m2 i sięgnąć mogą nawet do 5 000 zł/m2.

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na domy kanadyjskie. Jednakże trzeba pamiętać, że niska cena nie może być jedynym wyznacznikiem. Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie tego typu, pamiętaj że trwałość domu zależy od jakości drewna. Powinno być z każdej strony ostrugane i specjalnie osuszone. Każda belka powinna być również odpowiednio ostemplowana.

Jeśli chcesz Twój dom wybudować w stylu kanadyjskim, przede wszystkim pamiętaj o wyborze specjalistów w tej dziedzinie. Wybierz firmę, która na rynku utrzymuje się już od co najmniej kilku lat i posiada dobre opinie zadowolonych klientów.