Jak urządzić małe mieszkanie?

Urządzenie małego mieszkania może być nie lada wyzwaniem. Wiele osób na swoje pierwsze mieszkanie wybiera właśnie małą kawalerkę. Zwykle wtedy powstaje dylemat, jak ładnie i praktycznie urządzić takie mieszkanie?

Jak wyglądają polskie kawalerki?

Kawalerka to z założenia mieszkanie, które posiada tylko jeden pokój. Może w nim być oddzielna kuchnia jednak częściej ma ona formę aneksu. Kawalerki to mieszkania przejściowe czyli takie, gdzie zwykle przez kilka lat mieszkają pary, gdy nie mają jeszcze dzieci. W tego typu lokalach mieszkają także osoby wolne, wdowcy oraz najemcy. Metraże kawalerek bywają bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich mają około 40 metrów i można wtedy mówić o naprawdę ustawnym mieszkaniu. Zdarzają się jednocześnie kawalerki naprawdę małe, gdzie powierzchnia to jedynie 20 metrów a przedpokój jest jednocześnie aneksem kuchennym.

Jak dobrze urządzić małą kawalerkę?

Kawalerka jako mieszkanie będzie musiała spełniać cały szereg funkcji. Będzie miejscem do pracy, wypoczynku, przyjmowania gości oraz snu. Aby te wszystkie funkcje połączyć warto wybierać rozwiązanie dedykowane do takich mieszkań. Chodzi tutaj o meble na wymiar czy sprzęty wielofunkcyjne. W pokoju głównym powinna znaleźć się kanapa z funkcją spania, niewielki stolik kawowy, regał lub komody i stół. W miarę możliwości należy unikać stawiania tu dużych szaf, chyba że są one elementem zabudowy na całą ścianę. Aby pokój wydawał się większy warto na ścianach zastosować jasne i zimne barwy. Przy małym metrażu rezygnujemy z ciężkich zasłon, foteli i zbytecznych ozdób. Tutaj na oknach dużo lepiej sprawdzą się żaluzje oraz rolety.

Jakie rozwiązania stosować w małych pomieszczeniach?

W małej kuchni doskonale sprawdzą się meble na wymiar, dzięki którym zabudujemy każdą przestrzeń. Ściany warto zabudować szafkami pod sam sufit. Jeśli brakuje miejsca na tradycyjny stół to można wybrać stół składany na ścianę. Gdy miejsce na przestrzeń roboczą jest bardzo ograniczone instalujemy jednokomorowy zlew i wąską płytę na dwa pola. Podobnie postępujemy w mikroskopijnej łazience. Zamiast wanny wybieramy wąską kabinę na przykład narożną. Do małych łazienek można stosować specjalne wąskie umywalki, pralki oraz toalety podwieszane, które zajmują mniej miejsca. W każdej kawalerce jest z reguły także niewielki korytarz, gdzie warto umieścić wnękową szafę na wymiar. Jeśli pomieszczenia są odpowiednio wysokie to pod sufitami można stworzyć półki z płyt gipsowych, na których będzie można przechowywać książki i inne rzadziej używane przedmioty.

Czytaj także poradnik o kwiatach doniczkowych.