in

Czy warto budować domy z drewna?

Budowa domu to zdecydowanie marzenie wielu osób i choć każdy potrzebuje swojego miejsca na ziemi to jak wiadomo postawienie budynku to nie tylko kwestia sporych wydatków, jak również spory nakład czasowy. Dlaczego warto więc wybierać domy z drewna? Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Domy z drewna – korzyści płynące z wyboru tej metody

Domy z drewna kojarzą nam się najczęściej z domkami letniskowymi, które zazwyczaj nie miały dobrego standardu a ich jakość wykonania zostawiała wiele do życzenia. Jednak szybko rozwijające się nowoczesne technologie sprawiły, że drewniane domy to inny level budownictwa. Na ten moment takie domy to nie tylko funkcjonalność, ale też energooszczędność, trwałość i niskie ceny za atrakcyjność wizualną. Najważniejszą zaletą na pewno jest czas budowy, która może zająć kilka miesięcy w zależności jaka technologia zostanie przez nas wybrana.Poza tym dobrze zaimpregnowane drewno to trwały materiał, który sam reguluje poziom wilgotności. Dzięki czemu mamy korzystny mikroklimat we wnętrzu. Wielu użytkowników domów drewnianych chwali sobie przyjazne użytkowanie i stosunkowo atrakcyjną cenę.

Domy z drewna czy jednak domy murowane?

Każda z tych dwóch opcji posiada swoje wady i zalety. Dlatego warto wiedzieć czym różnią się domy z drewna a te murowane zanim wybierze się ostateczną możliwość. Oto korzyści i niekorzyści obu tych metod:

  • Tempo budowy – Jeśli chcesz jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu to twoja decyzja powinna stawiać na dom z drewna. Ich czas budowy jest znacznie krótszy od domów tradycyjnych murowanych gdzie czas postawienia budynku może trwać nawet więcej niż 2 lata.
  • Trwałość – Budujesz dom z myślą o miejscu dla wielu pokoleń? Wybierz dom z cegieł, ponieważ dom drewniany cechuje się mniejszą żywotnością.
  • Fundamenty – Domy z drewna charakteryzują się znacznie lżejszą konstrukcją, a więc na wykonaniu fundamentów można znacznie zaoszczędzić, poza tym dzięki lekkości stawianie tego typu budynku umożliwia wykorzystanie działki o niewielkiej nośności. W przypadku domy z cegły byłoby to nie możliwe ze względu na jego ciężar.
  • Budowa ekologiczna – Budowa domu z drewna jest przede wszystkim mniej energochłonna niż domu murowanego. Warto zaznaczyć, że drewno jest materiałem w 100% odnawialnym, a więc jego budowa powoduje mniejszą emisję węgla do środowiska. Co ciekawe budując dom ekologiczny możesz starać się o dofinansowanie w wysokości 50 000 złotych.
  • Instalacje – Świetną zaletą domów z drewna jest łatwość w umiejscowieniu instalacji. Drewno cechuje się miękkością i prostotą w obróbce, a więc wszystkie modernizacje przebiegają bezproblemowo. W domu z cegieł proces ten jest trudniejszy i generuje zdecydowanie większe koszty.
Kominek ekologiczny - jak wybrać biokominek?

Kominek ekologiczny – jak wybrać biokominek?

Meble z palet - wykorzystaj drewnianie skrzynki we wnętrzu

Meble z palet – wykorzystaj drewniane skrzynki we wnętrzu